«

»

Kalbi Besleyen Damarlar Hangileridir

Kalbi Besleyen Damarlar

Merhaba sevgili öğrenciler.

Sizlere bugün Kalbi Besleyen damarlar, Kalbi Besleyen Damarlara Ne denir vb. sorularınıza cevap aramaya çalışacağız. Dilerseniz detaylı bilgiler almaya başlayalım.

Kalbi Besleyen Damarlar

Kalp aort damarının başlangıcından ayrılan ve kalp duvarının içine uzanan “ koroner arterlerden” gelen kan ile beslenir. Koroner arterlerden biri yağ tabakası sebebi ile daralabilir ve kalbe yeterli kanı veremez bunun sonucunda “ enfarktüs “ denen ve ölümle sonuçlana bilen rahatsızlık oluşur. Kalbin kasılmasına “sistol” gevşemesine “diastol” denir.

ÖNEMLİ ARTERLER ;
Önemli arterler denince aort ve onun dalları akla gelir.

Aort ; Vücudun bütün kısımlarına dal veren ana arterdir. Çapı 1,5 cm , uzunluğu 45 cm kadar olan kuvvetli bir damardır. Kalbin sol ventrikülünden yukarı doğru kısa bir mesafe aldıktan sonra , kalp üzerinden soldan sağa doğru bükülerek kavis yapar.

Aort uzandığı ve dal verdiği bölgelere göre şu isimleri alır ;

I)Çıkan Aort ( pars ascenders)
II)Aort kavisi ( arcus aorta) ; Üç büyük arter çıkar. Anonim arter , sol ana karotis arteri ( a.caratis communis) , sol köprücük altı arteri ( a.subclavia)
III)Göğüs Aortu ( aorta thoracica)
IV)Karın aortu ( aorta abdominalis ) ; Karın boşluğu organlarına giden arterler ; cliak arter(karaciğer , dalak , ve pankreasa gider) , mezanter arter ( ince ve kalın bağırsağa dağılır) , böbrek arteri ( a.renalis) , Üro-genital arterler.
V)Aortun sonuçlanması.
ÖNEMLİ ARTERLER ;

VENLER ;
ÜST ANA TOPLAR DAMARA KATILAN VENLER ( V.CAVA SUPERİOR) ;
·Kafa Venleri ;
·Venajugularis interna ; sinüslerden gelen venin daha büyük hali.
·Venajugularis externa ; Troid bezinden , yüz, kafa ve boyun bölgesinden gelen venlerin çene kemiği altında birleşmesi.
·Üst taraf (kol) venleri.
·Köprücük altı veni.
·Üst ana toplardamar .

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Beylikduzu Digiturk