«

»

Mikroiktisat Ve Makroiktisat Nedir

Mikroiktisat Ve Makroiktisat 

Merhaba arkadaşlar.

Sizlere bugün Mikroiktisat Ve Makroiktisat Nedir ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız. Dilerseniz hemen başlayalım.

İktisat teorisi günümüzde çok yaygın olan bir uygulama ile makroiktisat ve mikroiktisat olarak ikiye ayrılmaktadır.

MİKROİKTİSAT — MAKROİKTİSAT

İktisat teorisi günümüzde çok yaygın olan bir uygulama ile makroiktisat ve mikroiktisat olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunların yerine bir zamanlar millî gelir teorisi (veya bazan para teorisi) ve fiyat teorisi isimleri kullanılmakta idi. Nitekim bugün bile bazı mikroiktisat kitapları fiyat teorisi adını taşımaktadır. Makro büyük, mikro ise küçük demektir. Ama mikroiktisat küçük iktisat, makroiktisat da büyük iktisat demek değildir. Mikroiktisat küçük, önemsiz olayları, makroiktisat büyük ve önemli olayları inceler denemez. Mikroiktisatm ekonominin küçük bölümlerini, makroiktisadın ise ekonominin bütününü açıklamağa çalıştığını düşünmek de doğru değildir. İkisi arasındaki fark, temelde, bir yaklaşım, bir metod farkıdır. Makroiktisat ilke olarak, çok az sayıda toplam büyüklük arasındaki ilişkileri açıklamağa çalışır: Toplam gelir, toplam tüketim, toplam istihdam, genel fiyat seviyesi gibi… Mikroiktisat, ilke olarak, toplulaştırılmamış veya daha sınırlı ölçüde toplulaştırılmış büyüklüklerle çalışır. Tek firmanın arzı, endüstri arzı, tek tüketicinin talebi, piyasa talebi gibi… Mikroiktisat da makroiktisat gibi iktisadî hayatın bütününü açıklamayı amaçlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Beylikduzu Digiturk