«

»

Objektif Ve Subjektij Nedir

Objektif Ve Subjektif

Merhaba arkadaşlar.

Sizlere bugün Objektif ve Subjektif Nedir, Objektif Nedir, Subjektif Nedir ile ilgili sorularınızı cevaplayacağız.

Objektif
TDK, Türk Dil Kurumu

sıfat, felsefe Fransızca objectif
1 .
Nesnel, subjektif karşıtı:

“Bunu ben objektif bir haber diye yazıyorum.”- N. Hikmet.

2 . (isim, fizik) Fotoğraf makinesi, mikroskop, dürbün vb. optik aletlerle cisimlerden gelen ışınları alıp ekran üzerine yansıtan mercek veya mercek sistemi:

“Fotoğrafta, annemle babamın objektife bakışlarından, onu kendilerine çeviren kimseden hoşlandıkları anlaşılıyor.”- A. Ağaoğlu.

Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

  • objektif olmak

Birleşik Sözler

  • balıkgözü objektif

 

 

 

Subjektif: Özneye ilişkin olan, öznede oluşan, nesnelerin gerçeğine değil, bireyin düşünce ve duygularına dayanan, enfüsi, öznel, nesnel karşıtı.


Subjektif = Öznel = Kişisel = Göreceli = Değişken = İzafi = Yoruma Bağlı


Subjektif kelimesinin anlamı olaylara kendi görüş açısıyla bakmak olayları kendi görüş açısıyla değerlendirmek bireysel kişisel değerlendirme yapmak görüş belirtmek.

Subjektif (Öznel) bir yargının kişiye bağlı olarak değer biçilmesi (kazanılması) için söylenmektedir. Biçilen (atanan) değer açısından bakıldığında kişiden kişiye göre değişen, herkes için farklı olan değer.

Pozitif bilimler kişiden kişiye değişmeyen değerlerin varlığını savunmaktadır. Sıcaklık uzunluk gibi. Bunları nesnel değerler olarak ve deney verileriyle üretildiğini savunmakta. Subjektif değerlerin ise nesnel bilgilerin karşıtı olarak bireysel bilgi ile kazanıldığını söylemektedir. Günümüzün pozitif bilim teorileri hem nesnel hem de öznel bilgileri bilgi olarak kabul etmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Beylikduzu Digiturk