«

»

Termik Ve Dinamik Basınç Merkezleri Nasıl Oluşur

Termik Ve Dinamik Basınç Merkezi

Merhaba arkadaşlar.

Sizlere bugün Termik Ve Dinamik Basınç Merkezleri Nasıl Oluşur sorusuna cevap olarak detaylı bilgi vereceğiz. Dilerseniz gelin hemen başlayalım.

Isınan hava yükselir sonra yatay yönde hareket eder ve soğuduğu zaman tekrar çöker. Sıcaklığa bağlı olarak oluşan basınç merkezleri termik basınçlardır.

Dünyanın hareketine bağlı olarak savrulan rüzgarlar 30º enlemlerinde çöker, 60º enlemlerinde karşılaşırlar. Harekete bağlı oluşan basınç merkezleri dinamik basınçlardır.

Aynı basınç değerine sahip noktaların birleşmesiyle çizilen eğriye İzobar (eş basınç) eğrisi denir. Bu eğrilerle çizilen haritalara ise İzobar Haritası denir.

Dünya, ekseni etrafında hareket etmeseydi ve Dünya’nın her tarafı denizlerle kaplı olsaydı; Ekvator’daki ısınan hava yükselerek kutuplara gidecek, kutuplardaki soğuk havada yere yakın bir seviyeden ekvatora doğru akacaktı. Böylece basit bir yolla kutuplar ile ekvator arasında hava devir daimi gerçekleşecekti. Dünya ekseni etrafında hareket ettiği için ekvatordaki ve kutuplardaki basınç alanlarına ilave olarak 30 derece ve 60 derece enlemlerinde dinamik kaynaklı basınç alanları oluşmuştur.

Ekvatoral bölgede ısınıp yükselen hava, Troposferin üst kısmından kutuplara doğru hareket ederken Dünya’nın dönmesine bağlı olarak 30 derece enlemleri civarında alçalarak buralarda dinamik yüksek basıncın oluşmasına neden olur. 60 derece enleminde, kutuplardan gelen soğuk hava kütlesi ile 30 derece enlemlerinden gelen sıcak hava kütlesi ile karşılaşıp yükselir. Buralarda da dinamik alçak basınç oluşur.

Basınç merkezleri  dünyanın her bölgesi üzerinde  etkisini  mevsimlere göresürdürmektedir. Mevsim  değişimi ile  basınç merkezlerinin de konumu  değişmektedir. Yaz  mevsiminde batı Avrupa üzerinde bulunan Azor (Bermuda)  yüksek  basınç merkezi, kış  mevsiminde daha fazla yağışlara neden olan İzlanda alçak  basınç merkezine  yol açmak için daha aşağı enlemlere kayar.

Yaz  mevsiminde  sıcak ve  kuru  özelliğe sahip termal karakterli Basra alçak  basınç merkezi Türkiye genelinde etkili olmaktadır,  kış  mevsimi geldiğinde ise daha güney enlemlere çekilir ve yerini daha soğuk karakterli Sibirya  yüksek  basıncına bırakır.

Buradaki durum ekvator  sıcak ve alçak  basınç kuşağı, kutuplar ise  soğuk ve  yüksek  basınçbulunduruyor. Hava akımı yada  rüzgarlar  yüksek  basınçtan alçak  basınca doğru akıyor. Ancak dünyanın dönmesiyle birlikte oluşan basınç merkezleri nedeniyle  küresel rüzgar akışları aşağıdaki yapıdadır. Ekvatorda Termik (sıcaktan dolayı) bir alçak basınç kuşağı, Kutuplarda ise termik ( soğuktandolayı) yüksek basınç merkezleri bulunmaktadır.60ncı enlemlerde dinamik (dünyanın dönüşü ile ilgili) alçak basınç merkezleri, 30’ncu enlemlerde ise dinamik yüksek basınç kuşağı bulunmaktadır. Dünyanın dönmesi ve yeryüzünün farklı ısınması bu merkezlerin günlük ve mevsimlik konumlarını değiştirmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Beylikduzu Digiturk